La Praga opasek na míru

PROCES ZPRACOVÁNÍ KVALITNÍ KŮŽE

Vše začíná svozem surové kůže do koželužen. Možná by ale bylo lepší nahradit pojem „kůže“ za slovo „materiál“, protože tato kůže je ještě velice vzdálená od naleštěného opasku, který zdobí Vaše oblíbené kalhoty. Je to surová, solená, chlupatá hmota, která je zanesená různými nečistotami, na které jsou stále místy uchyceny kusy masa.

Celý proces začíná rozřezáním kůží [velkých jako kráva (doslova)] na části podle jejich kvality. Tuto práci vykonává mistr nožíř a nejčastěji se rozřezává na boky, ramena a krupony, kdy krupony představují tu nejkvalitnější část.

Potom, co je kůže rozřezána, je odvezena do velkých bubnů ke zbavení veškerých nečistot. Zde se namáčí, je zbavena chlupů a konzervačních látek (solí). Dnes se pro odstranění chlupů používá směs na bázi vápna, ale ještě v 19. století se používala zkvašená lidská moč, která se získávala umístněním nádoby v nejbližší hospodě.

Poté, kdy je ještě kůže stále silně mokrá, je vytažena z bubnů a vložena do přístroje, kde jsou odstraněny veškeré zbytky masa či tuků a je zahlazena. Předtím, než je zahájen proces činění kůže, je potřeba ji pro tento proces uvést do ideálního stavu a snížit její ph hodnoty.

Činění v tříslovinách (taninech – rostlinných polyfenolech) patří spolu s činěním v kouři mezi nejstarší způsoby zpracování kůže. Samotná metodologie se stala postupem času konkurenční výhodou a dnes střeženým tajemstvím ve velkých tradičních italských koželužnách. Finální směs je namíchána ze směsi prášku z extraktů z listů, kořenů, kůr stromů, větviček, plodů, květů a jiných. Díky tomu kůže činěná v tříslovinách získává svou charakteristickou fantastickou přírodní vůni. Kůže jsou pak s tímto roztokem  máčeny v dřevěných bubnech po dobu několika dní.

Po skončení procesu činění jsou kůže silně nasáklé vodou a je potřeba je vysušit. Nejprve se kůže protáhne „ždímacími válci“, kde se z ní vytlačí největší množství vody a zároveň se i zahladí. Potom je vypnuta a převezena do vysoušecí místnosti, kde za proudění teplého vzduchu dochází k dalšímu vysoušení, v místnosti je neustále monitorována teplota vzduchu a úroveň vlhkosti.

Potom, co je kůže dokonale vysušená, tak se při produkci top grain leather vkládá do vytenčovacího přístroje, kde je odstraněna vrchní (nejkvalitnější) část kůže, společně se všemi jejími estetickými vadami (dokonalostmi) na kráse. Je to požadavkem především velkých módních značek, které si pak na kůži nechávají vylisovat různé vzory, např. falešnou kůži krokodýla. To nejlépe poznáte na jednotnosti vzoru – je-li jednotný, nejedná se s největší pravděpodobností o přirozený vzor.

Předposledním krokem je finální barevná úprava kůže. Koželužny dnes už nabízejí širokou škálu barev, kdy jsou schopny udělat lesklé i matné barvy, vše záleží na přání odběratelů. Posledním krokem je protažení skrz válce, kde se pomocí tepla a tlaku veškeré vosky a barvy znova zalisují do kůže, což je finální úprava, která má zajistit dokonalou odolnost kůže.

Share this article

Comments are closed.