Jak poznat kvalitní opasek

Opasek z OC – odpad! Máte ho taky?

Udělali jsme si výlet do obchodního centra, nakoupili pár pánských kožených pásků, a vzali je do dílny, kde podstoupily profesionální laparoskopii La Praga. Výsledek? Jestliže nepatříte mezi erudované znalce materiálů a „obchodních“ (velice informativních) značení produktů, doporučili bychom Vám si přečíst následující řádky. Přinejhorším to poté bude z Vaší strany už jen „vědomé vyhození peněz“.

Výrobci a prodejci opasků velice často a rádi používají označení typu Genuine Leather, Echt Leather nebo např. Real Leather. Vy pak zavzpomínáte na výuku cizích jazyků a přeložíte si je jako „skutečná kůže“. S hrdostí a vědomím, že přece jen cizí jazyky nebyly ztrátou času, si koupíte opasek z „opravdové kůže“ a spokojeně odcházíte z obchodu. Jenže… Legislativa nijak neukládá výrobcům opasků uvádět procenta zastoupení materiálu, který je použit, tak jako na jiných částech oblečení. Řekněte sami, koupili byste si opasek, na kterém by byl štítek s údajem „20% pravé hovězí kůže“ a to ještě často té nejméně kvalitní.

Ale teď už k té slíbené Laparoskopii! Nakoupili jsme 3 opasky ve 3 různých nejmenovaných obchodech (bohužel tak káže zákon) a to v ceně 790Kč, 1290Kč a 1980Kč.

První a třetí opasek byl na stejné bázi (alespoň materiálově, za značku jsme zaplatili o 1190Kč víc, ale byli jsme in). Opasky byly slepeny ze tří částí:

  • Rubová strana opasku byla tvořená štípenkou, tedy nejméně kvalitní části kůže, která ale může na omak působit věrohodně.
  • Prostřední část tvořila vložka ze slepeného textilu a dalších odpadů, která se často používá jako výstelka na nejlevnější produkty.
  • Největší fajnovku však představovala lícová (horní) část opasku, ta byla totiž tvořena syntetickou imitací kůže, která se skládala ze slabé vrstvy polyuretanu nalepeného na textilním podkladu – ať žije pásek ze „skutečné kůže“.
Vrstvy nekvalitního pásku

Vrstvy nekvalitního značkového opasku

 

Druhý opasek za 1290 Kč nás taky nezklamal, skládal se ze dvou vrstev materiálu a byl smutnou imitací bombírovaného opasku. Spodní část byla opět ze slepeného textilního odpadu. Vrchní část byla tvořena opravdu nekvalitním typem bonded leather (rozemleté slepené zbytky kůže) s polyuretanovou fólií.

Příště, až se budete rozhodovat o koupi nového opasku, zamyslete se nad tím, zda-li by nestálo za to si trochu připlatit a koupit si místo plastové náhražky opasku módní doplněk z opravdové kůže. Najděte si ověřeného výrobce opasků a nebojte se ptát.

Share this article

Comments are closed.