La Praga

Odpad jménem Genuine leather

Označení typu kůže bývá nejčastěji vyraženo na vnitřní straně opasku, případně uvnitř tašky či peněženky. Nejčastěji naleznete spojení slov jako genuine leather, bonded leather, top-grain leather nebo full grain leather.
 
Zní to hezky, ale co tyto pojmy znamenají? Přestože všechna označení v sobě nesou slovo „leather“ (česky kůže), tak přesto v nich je značný kvalitativní rozdíl, na který se teď podíváme, abyste příště, až si budete kupovat nový pásek, peněženku, boty, či tašku, přesně věděli, co si za své peníze kupujete.
 
Pokud si dáte pojem Genuine leather do Google překladače, přeloží se to jako „pravá kůže“. Lidé se potom často domnívají (velice mylně), že takový výrobek je vyhotoven z pravé kůže a že si kupují tu nejlepší kvalitu.

Z kůže sice vyroben je, ale z té nejpodřadnější. Produkt vyrobený z genuine leather Vám všeobecně nevydrží příliš dlouho a nevypadá tak pěkně, jako výrobky z kvalitnějších kůží. V podstatě se jedná o nižší vrstvy kůže (ty méně kvalitní), které jsou k sobě slepeny a nabarveny, aby to produktu dodalo větší „sexappeal“ (moc to nefunguje). Lidé si nejčastěji kupují takové výrobky ze dvou důvodů. Buď naivně uvěří předražené ceně nějaké „luxusní“ značky, domnívajíc se, že cena=výkon. Popřípadě se snaží ušetřit, čemuž se dá porozumět, ale když si spočítáte, jak často si musí kupovat nový výrobek, jelikož se jim ten starý doslova rozpadne pod rukama, tak ani tento argument nedává moc smysl.

Většinou Vám sama cena napoví, pokud např. za pásek v nějaké módní prodejně zaplatíte 400 Kč, nemějte velká očekávání. Nicméně s výrobky z Genuine leather se nejčastěji setkáte v módních obchodech v nákupních centrech a v levnějších prodejnách obuvi.

Bonded leather – v ideálním případě slouží jako výstuhový mezimateriál při výrobě bombírovaných opasků a dalších galantérních výrobků. V horším případě jako hlavní kůže produktu. Variace kuřecích nuget v koželužním průmyslu. Zbytky kůží jsou rozemlety, slepeny lepidlem a vylisovány. Jak bylo zmíněno, mnoho výrobců tento materiál používá jako hlavní kůži (materiál). A aby to dobře vypadalo a co nejvíce připomínalo kůži, tak využijí povrchové úpravy podobné tvorbě vinylu.

Top grain leather – střední cesta kvality. Jelikož se jedná o skutečnou kůži, která pochází ze zvířat, která se za svého života ideálně pásla na horských svazích, tak se tento dobytek přirozeně čas od času někde poraní. Škrábne se např. o keř, či hrazení. Po tomto zranění vznikne jizva. Tyto jizvy nejsou běžně nijak na závadu, ale luxusnější značky si nepřejí mít na svých produktech takovou vadu na kráse a přejí si mít 100% vytěžnost kůží, při co nejnižších nákladech, proto cíleně kupují kůže, kde je svrchní vrstva odstraněna. Povrch se pak zabrousí a zahladí. Dost často se na tyto kůže ještě nechávají vyrazit nejrůznější motivy, některé mají evokovat povrch skutečné kůže, jiné mají čistě dekorativní charakter. I přes tuto úpravu zůstane kůže dostatečně silná a odolná a je rovněž odolnější na případné znečištění. Takovýto profesionální peeling a následný make-up má ale i stinnou stránku. Kůže takto upravená vypadá poměrně uměle (nepřirozeně), nevytváří se na ní patina, není tak pevná a postupným nošením bude po čase vypadat staře a obnošeně.

Full grain leather – kůže, která obsahuje celou svrchní (nejkvalitnější) část i s její přirozenou odolností. Výrobky z této kůže stárnou s Vámi, při jejich nošení a používání se vytváří nádherná patina. Výrobky z Full grain leather jsou často mnohem dražší, ale vyplácí svým majitelům úroky jejich odolností a trvanlivostí. Jsou s jejich majiteli mnoho let nebo i celý život.

Na závěr bychom chtěli jen dodat, že nežijeme v dokonalém světě a označení vyražená/natištěná na prodávaných opascích nejsou bohužel vždy pravdivá. Pokud Vám tedy záleží na tom, co si za své peníze kupujete, doporučujeme nákup u ověřeného výrobce.

Share this article

Comments are closed.