White-_Tie

Dress code – White Tie

Dostali jste pozvání na důležitou společenskou událost a nejste si jisti, jak se správně obléci? Velice rádi Vám pomůžeme dodržet veškerá pravidla společenské etikety a zároveň se postaráme o to, aby Vám to slušelo.

Před každou slavností je velice důležité si uvědomit, jaký je předepsaný dress code. Pokud tato informace není uvedena na pozvánce, neváhejte zavolat pořadateli a optat se. V případě, že se jedná o soukromou nebo firemní akci, je zapotřebí zvážit následující dvě věci: nakolik je tato akce formální a v jakou denní dobu se koná. Na našem blogu si projdeme v sérii článku jeden dress code po druhém. Tento článek je věnován tomu nejformálnějšímu, ale zároveň nejméně používanému, je jím White Tie.

White Tie

White Tie, nebo-li Ultra formal White Tie je určen pro ty nejvybranější formální večerní události, jako je například v české republice Ples v Opeře a nebo galavečeře státníků. Z nejznámějších zahraničních akcí lze jmenovat udílení Nobelových cen.

Nyní se společně podíváme na konkrétní častí oděvu White Tie, a zmíníme si, jaká pravidla se k nim vážou.

Motýlek
Motýlek by měl být vždy bílý na odnímatelném límci, vyhněte se kontrastnímu prošití a dokonce i výrazných vzorů. Nejlepší volbou je čistá bílá.

Frak
U fraku nikdy nezapomeňte, že musí být delší než vesta a vždy v černé barvě. Přípustný je jak model s vnější kapsou na hrudi, tak bez ní.

Vesta
Vestu si zvolte vždy v bílé barvě s jednořadým i dvouřadým zapínáním.

Košile
Košili pro White Tie je skoro nemožné najít v běžných konfekčních obchodech. Důležité totiž je, aby byla z bavlněné příze s tkalcovským vzorem Piqué nebo Marccela. Rovněž by měla mít perlové, stříbrné a nebo platinové knoflíčky. Přípustné jsou ale i knoflíčky z bílého zlata. Stejné materiály platí i pro manžetové knoflíčky

Kalhoty
U kalhot je třeba dbát, aby byly vždy vyrobeny s vysokým pasem.

Boty
Správná obuv k White Tie jsou pouze černé kožené lakýrky.

Doplňky
Jak být výjimečný? Vložte si například bílý šátek do klopy, který ale můžete doplnit i o květinu. Jestliže chcete vzbudit opravdu velký dojem, použijte klasický bílý šál. Dále jsou rovněž přípustné šperky a jiné doplňky, jako například cylindr.

Stručná historie

Nakonec bychom rádi ještě zmínili něco málo z historie. Móda White Tie vznikla ve Velké Británii někdy ke konci 18. století. Pokud jste milovníky starých českých černobílých filmů, setkali jste se s ním například u Oldřicha Nového ve filmu Fantom Morrisvillu. Tento dress code totiž patřil za první republiky, ale i dříve, do šatníku každého muže gentlemana z takzvané „smetánky“. Ve 21. století se bohužel stal frak velice vzácným a mnoho z nás ho bohužel nikdy za celý život neoblékne.

Ženy nosí při této příležitosti dlouhou večerní róbu. Jako doplňky jsou přípustné šperky, čelenky a večerní rukavice.

 

Share this article

Comments are closed.