standard / ARCHIVES

Čínská spona_nacvákávačka

Jak poznat opravdu kvalitní opasek?

Published in Zajímavosti
by Jiří Cafourek
Comments are off for this post.

Často se nás ptáte, v čem jsou naše opasky lepší než opasky zakoupené u jiných prodejců/výrobců. V duchu „obrázek vydá za tisíc slov“ jsme se rozhodli pro Vás vytvořit tuto unikátní infografiku, na které Vám jasně a názorně ukazujeme veškeré detaily, kterým stojí za to věnovat pozornost při výběru Vašeho nového opasku. Zejména pokud jste, stejně jako my, puntičkáři a máte rádi detaily dotažené do naprosté dokonalosti.

K vytvoření těchto fotografií jsme použili opasky z naší vlastní výroby, opasky zakoupené v konfekčních módních obchodech, ale i opasky zakoupené od jiných brašnářů, kteří se zabývají ruční zakázkovou výrobou. Účelem této prezentace není v žádném případě hanit naši konkurenci, nýbrž poukázat na to, že jako zákazníci máte na vybranou, zda-li si za své peníze (mnohdy stejné hodnoty) koupíte řemen, jehož hlavním účelem je udržet Vaše kalhoty v pase, anebo si za ně koupíte módní doplněk, který bude odrazem Vaší osobnosti.

 

White-_Tie

Dress code – White Tie

Published in Zajímavosti
by Jiří Cafourek
Comments are off for this post.

Dostali jste pozvání na důležitou společenskou událost a nejste si jisti, jak se správně obléci? Velice rádi Vám pomůžeme dodržet veškerá pravidla společenské etikety a zároveň se postaráme o to, aby Vám to slušelo.

Před každou slavností je velice důležité si uvědomit, jaký je předepsaný dress code. Pokud tato informace není uvedena na pozvánce, neváhejte zavolat pořadateli a optat se. V případě, že se jedná o soukromou nebo firemní akci, je zapotřebí zvážit následující dvě věci: nakolik je tato akce formální a v jakou denní dobu se koná. Na našem blogu si projdeme v sérii článku jeden dress code po druhém. Tento článek je věnován tomu nejformálnějšímu, ale zároveň nejméně používanému, je jím White Tie.

White Tie

White Tie, nebo-li Ultra formal White Tie je určen pro ty nejvybranější formální večerní události, jako je například v české republice Ples v Opeře a nebo galavečeře státníků. Z nejznámějších zahraničních akcí lze jmenovat udílení Nobelových cen.

Nyní se společně podíváme na konkrétní častí oděvu White Tie, a zmíníme si, jaká pravidla se k nim vážou.

Motýlek
Motýlek by měl být vždy bílý na odnímatelném límci, vyhněte se kontrastnímu prošití a dokonce i výrazných vzorů. Nejlepší volbou je čistá bílá.

Frak
U fraku nikdy nezapomeňte, že musí být delší než vesta a vždy v černé barvě. Přípustný je jak model s vnější kapsou na hrudi, tak bez ní.

Vesta
Vestu si zvolte vždy v bílé barvě s jednořadým i dvouřadým zapínáním.

Košile
Košili pro White Tie je skoro nemožné najít v běžných konfekčních obchodech. Důležité totiž je, aby byla z bavlněné příze s tkalcovským vzorem Piqué nebo Marccela. Rovněž by měla mít perlové, stříbrné a nebo platinové knoflíčky. Přípustné jsou ale i knoflíčky z bílého zlata. Stejné materiály platí i pro manžetové knoflíčky

Kalhoty
U kalhot je třeba dbát, aby byly vždy vyrobeny s vysokým pasem.

Boty
Správná obuv k White Tie jsou pouze černé kožené lakýrky.

Doplňky
Jak být výjimečný? Vložte si například bílý šátek do klopy, který ale můžete doplnit i o květinu. Jestliže chcete vzbudit opravdu velký dojem, použijte klasický bílý šál. Dále jsou rovněž přípustné šperky a jiné doplňky, jako například cylindr.

Stručná historie

Nakonec bychom rádi ještě zmínili něco málo z historie. Móda White Tie vznikla ve Velké Británii někdy ke konci 18. století. Pokud jste milovníky starých českých černobílých filmů, setkali jste se s ním například u Oldřicha Nového ve filmu Fantom Morrisvillu. Tento dress code totiž patřil za první republiky, ale i dříve, do šatníku každého muže gentlemana z takzvané „smetánky“. Ve 21. století se bohužel stal frak velice vzácným a mnoho z nás ho bohužel nikdy za celý život neoblékne.

Ženy nosí při této příležitosti dlouhou večerní róbu. Jako doplňky jsou přípustné šperky, čelenky a večerní rukavice.

 

Jak poznat kvalitní opasek

Opasek z OC – odpad! Máte ho taky?

Published in Rady a Tipy
by Jiří Cafourek
Comments are off for this post.

Udělali jsme si výlet do obchodního centra, nakoupili pár pánských kožených pásků, a vzali je do dílny, kde podstoupily profesionální laparoskopii La Praga. Výsledek? Jestliže nepatříte mezi erudované znalce materiálů a „obchodních“ (velice informativních) značení produktů, doporučili bychom Vám si přečíst následující řádky. Přinejhorším to poté bude z Vaší strany už jen „vědomé vyhození peněz“.

Výrobci a prodejci opasků velice často a rádi používají označení typu Genuine Leather, Echt Leather nebo např. Real Leather. Vy pak zavzpomínáte na výuku cizích jazyků a přeložíte si je jako „skutečná kůže“. S hrdostí a vědomím, že přece jen cizí jazyky nebyly ztrátou času, si koupíte opasek z „opravdové kůže“ a spokojeně odcházíte z obchodu. Jenže… Legislativa nijak neukládá výrobcům opasků uvádět procenta zastoupení materiálu, který je použit, tak jako na jiných částech oblečení. Řekněte sami, koupili byste si opasek, na kterém by byl štítek s údajem „20% pravé hovězí kůže“ a to ještě často té nejméně kvalitní.

Ale teď už k té slíbené Laparoskopii! Nakoupili jsme 3 opasky ve 3 různých nejmenovaných obchodech (bohužel tak káže zákon) a to v ceně 790Kč, 1290Kč a 1980Kč.

První a třetí opasek byl na stejné bázi (alespoň materiálově, za značku jsme zaplatili o 1190Kč víc, ale byli jsme in). Opasky byly slepeny ze tří částí:

 • Rubová strana opasku byla tvořená štípenkou, tedy nejméně kvalitní části kůže, která ale může na omak působit věrohodně.
 • Prostřední část tvořila vložka ze slepeného textilu a dalších odpadů, která se často používá jako výstelka na nejlevnější produkty.
 • Největší fajnovku však představovala lícová (horní) část opasku, ta byla totiž tvořena syntetickou imitací kůže, která se skládala ze slabé vrstvy polyuretanu nalepeného na textilním podkladu – ať žije pásek ze „skutečné kůže“.
Vrstvy nekvalitního pásku

Vrstvy nekvalitního značkového opasku

 

Druhý opasek za 1290 Kč nás taky nezklamal, skládal se ze dvou vrstev materiálu a byl smutnou imitací bombírovaného opasku. Spodní část byla opět ze slepeného textilního odpadu. Vrchní část byla tvořena opravdu nekvalitním typem bonded leather (rozemleté slepené zbytky kůže) s polyuretanovou fólií.

Příště, až se budete rozhodovat o koupi nového opasku, zamyslete se nad tím, zda-li by nestálo za to si trochu připlatit a koupit si místo plastové náhražky opasku módní doplněk z opravdové kůže. Najděte si ověřeného výrobce opasků a nebojte se ptát.

La Praga

Opasek na míru – Jak se správně změřit?

Published in Rady a Tipy
by admin
Comments are off for this post.

Vzít správně míry na Váš nový opasek je velice snadné. Stačí věnovat pozornost následujícím radám.
Jsou dva základní způsoby, jak to provést:

 1. Změřením velikosti pasu pomocí krejčovského metru
 2. Změřením délky stávajícího opasku

Měření pasu pomocí krejčovského metru
Oblékněte si kalhoty, ke kterým budete opasek nosit – pro někoho zbytečný krok, ale je třeba si uvědomit, že např. džíny mají podstatně silnější materiál, než Vaše kalhoty k obleku a při měření celé délky pasu to pak může ovlivnit výsledný rozměr. Rovněž kalhoty od obleku jsou často upnutější než Vaše džíny, které nosíte mnohdy volnější. Jestliže nosíte košili zastrčenou v kalhotách, udělejte před měřením to samé.

Nyní provlékněte krejčovský metr skrze poutka kalhot a zacházejte s ním, jako kdyby to byl Váš opasek. Utáhněte ho tedy tak silně, jak si přejete, aby byl i Váš opasek při jeho zapnutí. Spojte oba konce metru a bod kde se potkají, je výsledný rozměr pro Váš opasek. Na následujícím obrázku to je tedy 87 cm.

La Praga

Měření pasu pomocí krejčovského metru

Změření délky stávajícího opasku
Rozložte Váš současný opasek na stůl a pomocí metru změřte délku mezi těmito dvěma body:

Zahnutí jazýčku spony – jazýček spon má vždy k jeho konci lehce zahnutý tvar. Bod, kde se jazýček začíná ohýbat, je výchozí místo pro měření opasku. Metr protáhněte skrze poutko.

Měření stávající opasku

Měřte opasek od záhybu jazýčku spony

Používaná dírka opasku – koncový bod pro měření opasku je dírka, na kterou opasek zapínáte (u nošeného opasku bude vypadat nejvíce opotřebovaně). Změřte vzdálenost mezi těmito dvěma body a výsledek je rozměr pro Váš opasek. U následujícího obrázku by to bylo v případě prostřední dírky 90 cm.

_MG_0057

Změřte opasek od spony až k používané dírce

Nejčastější chyby, aneb čeho se vyvarovat:

1. Přizpůsobte délku opasku Vašim kalhotám. Je důležité si uvědomit, k jakému oděvu budete daný opasek nosit. Volnost a délka opasku budou totiž pravděpodobně odlišné, porovnáme-li kalhoty k obleku s kalhoty do lesa. Míry si proto vždy měřte na kalhotách, ke kterým budete opasek nosit.

MG_0039-1

Přizpůsobte délku opasku Vašim kalhotám

2. Mějte metr vždy dostatečně utažený. S krejčovským metrem nakládejte jako s Vaším opaskem. Utáhněte ho tedy tak silně, jak si přejete mít opasek utažený. Správně byste ale mezi opaskem a metrem neměli prostrčit prst.

_MG_0043

Mějte metr vždy dostatečně napnutý

3. Rozměry na opasek vždy měřte v místě, kde ho budete nosit.

_MG_0045

Měřte opasek vždy v místě, kde budete kalhoty nosit.

4. Nikdy rozměry neodhadujte a ani si je neměřte přes současný opasek.

_MG_0047

Neměřte rozměry přes opasek

5. Ujistěte se, že máte krejčovský metr správně provlečený a nemáte ho např. přetažený přes kus svrchního oblečení.

_MG_0050

Ujistěte se, že máte metr správně protažený

 

La Praga

5 základních pravidel péče o kůži

Published in Rady a Tipy
by admin
Comments are off for this post.

Kůže je přírodní materiál, který je porézní, dýchá a tudíž do sebe dokáže nasáknout okolní látky a nečistoty, zejména pak vlhkost, pot, mastnotu a samozřejmě prach.
Dojde-li k jejímu promočení, stává se ještě více náchylnou k poškození a deformaci. Pokud příliš rychle uschne, může se stát, že ztvrdne a popraská, což vede k jejímu zničení.
Vzpomínáte si, jak Vám v obchodě říkali, že boty jsou z kůže, a proto určitě povolí? Měli pravdu, kůže je pevný a pružný materiál, ale je-li vystavena dlouhodobému tlaku, tak dochází k jejímu nenávratnému povolení a deformaci.

Kůže jsou v závislosti na jejich užití denně vystavovány vysokému zatížení, mezi které patří různé přírodní vlivy: sluneční svit, teplo, mráz, vítr, déšť, slaný pot, prach aj. Dále tu máme mechanické vlivy: tlak z nadměrného zatížení (nebo utažení), nepřirozené pokrčení, odření atd.

Správným užíváním a ochranou lze výše zmíněné problémy eliminovat nebo alespoň minimalizovat jejich nežádoucí dopady na Vaše kožené produkty. Sepsali jsme pro Vás 5 základních pravidel, které považujeme za nejdůležitější.

Pravidlo 1
Koženým výrobkům vždy zabraňte styku s vodou. Pokud dojde k jejich namočení, nikdy je nesušte zprudka pomocí přímého tepelného zdroje, jako fén či topení – došlo by k ztvrdnutí a následnému popraskání kůže (pokud byste se dostali i do této situace, je potřeba kůži důkladně promastit). Je důležité odstranit jakýkoliv zůstatek vody (setřít zbylé kapky vody) a poté nechat výrobek pozvolna vyschnout při pokojové teplotě. Rovněž uveďte výrobek do původního tvaru, aby si po vyschnutí kůže zachovala daný vzhled.

Pravidlo 2
Pokud se Vám zdá, že kůže začíná v nějakých místech vysychat, je třeba jí namazat. Kůže mívají různé úpravy, které mění její složení a vlastnosti, proto je potřeba na jejich péči použít vždy výrobek k tomu určený. Nikdy nepoužívejte krémy na obuv na galanterní výrobky, tyto krémy jsou uzpůsobeny na jiný typ kůže a mohly by jemnou kůži vaší peněženky či kabelky poškodit. Doporučujeme se zeptat hned u prodejce, jak se o výrobek starat.

Pravidlo 3
Pokud dojde k lehkému zašpinění kůže, použijte k jejímu očištění pouze navlhčený hadřík a kůži poté vytřete do sucha. Nepoužívejte na čištění kůže běžná mýdla a saponáty, mají jiné chemické vlastnosti a mohly by kůži poškodit. Dojde-li k rozsáhlejšímu znečištění, či poškození, doporučujeme předat výrobek do rukou odborníka.

Pravidlo 4
Deformace kůže – kůže je přizpůsobivý materiál, který při působení tlaku povolí, ale do původního tvaru už se nazpět nevrátí, což se hodí v případě bot, kdy Vás tlačí v nějakém bodě a po chvilce nošení se přizpůsobí Vašemu chodidlu. Bohužel u jiných výrobků to už není tolik žádoucí, budete-li přecpávat svou peněženku, budete ji moci po čase začít používat namísto kabelky. Tato vlastnost kůže se dokonce zrychluje dojde-li k jejímu namočení. Proto nikdy nepřetěžujte výrobky z kůže.

Pravidlo 5
Uskladňování kožených výrobků – jak bylo zmíněno hned na začátku, kůže je přírodní porézní materiál, který potřebuje dýchat. Proto se vyvarujte jejímu uskladnění v igelitu, mohlo by pak dojít k rozvoji plísní. Stačí se ujistit, že povrch kůže má přístup ke vzduchu.

To jsou z naší strany asi ty nejdůležitější zásady, které je potřeba dodržovat. Pokud máte nějakou další radu, jak se o kůži starat, velice rádi si ji vyslechneme.

La Praga

Odpad jménem Genuine leather

Published in Rady a Tipy
by admin
Comments are off for this post.

Označení typu kůže bývá nejčastěji vyraženo na vnitřní straně opasku, případně uvnitř tašky či peněženky. Nejčastěji naleznete spojení slov jako genuine leather, bonded leather, top-grain leather nebo full grain leather.
 
Zní to hezky, ale co tyto pojmy znamenají? Přestože všechna označení v sobě nesou slovo „leather“ (česky kůže), tak přesto v nich je značný kvalitativní rozdíl, na který se teď podíváme, abyste příště, až si budete kupovat nový pásek, peněženku, boty, či tašku, přesně věděli, co si za své peníze kupujete.
 
Pokud si dáte pojem Genuine leather do Google překladače, přeloží se to jako „pravá kůže“. Lidé se potom často domnívají (velice mylně), že takový výrobek je vyhotoven z pravé kůže a že si kupují tu nejlepší kvalitu.

Z kůže sice vyroben je, ale z té nejpodřadnější. Produkt vyrobený z genuine leather Vám všeobecně nevydrží příliš dlouho a nevypadá tak pěkně, jako výrobky z kvalitnějších kůží. V podstatě se jedná o nižší vrstvy kůže (ty méně kvalitní), které jsou k sobě slepeny a nabarveny, aby to produktu dodalo větší „sexappeal“ (moc to nefunguje). Lidé si nejčastěji kupují takové výrobky ze dvou důvodů. Buď naivně uvěří předražené ceně nějaké „luxusní“ značky, domnívajíc se, že cena=výkon. Popřípadě se snaží ušetřit, čemuž se dá porozumět, ale když si spočítáte, jak často si musí kupovat nový výrobek, jelikož se jim ten starý doslova rozpadne pod rukama, tak ani tento argument nedává moc smysl.

Většinou Vám sama cena napoví, pokud např. za pásek v nějaké módní prodejně zaplatíte 400 Kč, nemějte velká očekávání. Nicméně s výrobky z Genuine leather se nejčastěji setkáte v módních obchodech v nákupních centrech a v levnějších prodejnách obuvi.

Bonded leather – v ideálním případě slouží jako výstuhový mezimateriál při výrobě bombírovaných opasků a dalších galantérních výrobků. V horším případě jako hlavní kůže produktu. Variace kuřecích nuget v koželužním průmyslu. Zbytky kůží jsou rozemlety, slepeny lepidlem a vylisovány. Jak bylo zmíněno, mnoho výrobců tento materiál používá jako hlavní kůži (materiál). A aby to dobře vypadalo a co nejvíce připomínalo kůži, tak využijí povrchové úpravy podobné tvorbě vinylu.

Top grain leather – střední cesta kvality. Jelikož se jedná o skutečnou kůži, která pochází ze zvířat, která se za svého života ideálně pásla na horských svazích, tak se tento dobytek přirozeně čas od času někde poraní. Škrábne se např. o keř, či hrazení. Po tomto zranění vznikne jizva. Tyto jizvy nejsou běžně nijak na závadu, ale luxusnější značky si nepřejí mít na svých produktech takovou vadu na kráse a přejí si mít 100% vytěžnost kůží, při co nejnižších nákladech, proto cíleně kupují kůže, kde je svrchní vrstva odstraněna. Povrch se pak zabrousí a zahladí. Dost často se na tyto kůže ještě nechávají vyrazit nejrůznější motivy, některé mají evokovat povrch skutečné kůže, jiné mají čistě dekorativní charakter. I přes tuto úpravu zůstane kůže dostatečně silná a odolná a je rovněž odolnější na případné znečištění. Takovýto profesionální peeling a následný make-up má ale i stinnou stránku. Kůže takto upravená vypadá poměrně uměle (nepřirozeně), nevytváří se na ní patina, není tak pevná a postupným nošením bude po čase vypadat staře a obnošeně.

Full grain leather – kůže, která obsahuje celou svrchní (nejkvalitnější) část i s její přirozenou odolností. Výrobky z této kůže stárnou s Vámi, při jejich nošení a používání se vytváří nádherná patina. Výrobky z Full grain leather jsou často mnohem dražší, ale vyplácí svým majitelům úroky jejich odolností a trvanlivostí. Jsou s jejich majiteli mnoho let nebo i celý život.

Na závěr bychom chtěli jen dodat, že nežijeme v dokonalém světě a označení vyražená/natištěná na prodávaných opascích nejsou bohužel vždy pravdivá. Pokud Vám tedy záleží na tom, co si za své peníze kupujete, doporučujeme nákup u ověřeného výrobce.

La Praga opasek na míru

PROCES ZPRACOVÁNÍ KVALITNÍ KŮŽE

Published in Zajímavosti
by admin
Comments are off for this post.

Vše začíná svozem surové kůže do koželužen. Možná by ale bylo lepší nahradit pojem „kůže“ za slovo „materiál“, protože tato kůže je ještě velice vzdálená od naleštěného opasku, který zdobí Vaše oblíbené kalhoty. Je to surová, solená, chlupatá hmota, která je zanesená různými nečistotami, na které jsou stále místy uchyceny kusy masa.

Celý proces začíná rozřezáním kůží [velkých jako kráva (doslova)] na části podle jejich kvality. Tuto práci vykonává mistr nožíř a nejčastěji se rozřezává na boky, ramena a krupony, kdy krupony představují tu nejkvalitnější část.

Potom, co je kůže rozřezána, je odvezena do velkých bubnů ke zbavení veškerých nečistot. Zde se namáčí, je zbavena chlupů a konzervačních látek (solí). Dnes se pro odstranění chlupů používá směs na bázi vápna, ale ještě v 19. století se používala zkvašená lidská moč, která se získávala umístněním nádoby v nejbližší hospodě.

Poté, kdy je ještě kůže stále silně mokrá, je vytažena z bubnů a vložena do přístroje, kde jsou odstraněny veškeré zbytky masa či tuků a je zahlazena. Předtím, než je zahájen proces činění kůže, je potřeba ji pro tento proces uvést do ideálního stavu a snížit její ph hodnoty.

Činění v tříslovinách (taninech – rostlinných polyfenolech) patří spolu s činěním v kouři mezi nejstarší způsoby zpracování kůže. Samotná metodologie se stala postupem času konkurenční výhodou a dnes střeženým tajemstvím ve velkých tradičních italských koželužnách. Finální směs je namíchána ze směsi prášku z extraktů z listů, kořenů, kůr stromů, větviček, plodů, květů a jiných. Díky tomu kůže činěná v tříslovinách získává svou charakteristickou fantastickou přírodní vůni. Kůže jsou pak s tímto roztokem  máčeny v dřevěných bubnech po dobu několika dní.

Po skončení procesu činění jsou kůže silně nasáklé vodou a je potřeba je vysušit. Nejprve se kůže protáhne „ždímacími válci“, kde se z ní vytlačí největší množství vody a zároveň se i zahladí. Potom je vypnuta a převezena do vysoušecí místnosti, kde za proudění teplého vzduchu dochází k dalšímu vysoušení, v místnosti je neustále monitorována teplota vzduchu a úroveň vlhkosti.

Potom, co je kůže dokonale vysušená, tak se při produkci top grain leather vkládá do vytenčovacího přístroje, kde je odstraněna vrchní (nejkvalitnější) část kůže, společně se všemi jejími estetickými vadami (dokonalostmi) na kráse. Je to požadavkem především velkých módních značek, které si pak na kůži nechávají vylisovat různé vzory, např. falešnou kůži krokodýla. To nejlépe poznáte na jednotnosti vzoru – je-li jednotný, nejedná se s největší pravděpodobností o přirozený vzor.

Předposledním krokem je finální barevná úprava kůže. Koželužny dnes už nabízejí širokou škálu barev, kdy jsou schopny udělat lesklé i matné barvy, vše záleží na přání odběratelů. Posledním krokem je protažení skrz válce, kde se pomocí tepla a tlaku veškeré vosky a barvy znova zalisují do kůže, což je finální úprava, která má zajistit dokonalou odolnost kůže.

La Praga opasek na míru

Chromem nebo v tříslovinách? Činění kvalitní kůže

Published in Zajímavosti
by admin
Comments are off for this post.

Chromem činěné

V porovnání s ostatními metodami se jedná o poměrně nový způsob, který se začal používat ke konci 19. století. Dnes přibližně 80-90 % všech kůží činěných ve světě se provádí touto metodou. Činí se nejčastěji v sudech se speciálním roztokem, který je tvořen chromičitými solemi, kyselinami a dalšími speciálními chemikáliemi. Je důležité, aby byl roztok kyselý, než je chrom přidán. Kůže po vytažení vypadají světle modře, a proto se jim často anglicky říká wet blue (mokře modré). Bezesporu hlavní výhodou této metody je, že je to velmi rychlý a snadný proces, který trvá pouze několik hodin až den a tak je méně nákladný a umožňuje masovou produkci. Tyto kůže jsou charakteristické lehkou váhou a jsou značně elastičtější. Extrakcí tuku se dělají voděodolnými.

Výhody
 • Rychlé a snadné na produkci, obvykle to trvá nejdéle den a tudíž jsou i takto vyčiněné kůže značně levnější.
 • Jsou mnohem odolnější vůči zašpinění, kapky vody z kůže snadno stečou.
 • Jsou velice jemné a ohebné na dotek.
 • Barva se používáním výrobku nemění.
 • Mají relativně vysokou tepelnou odolnost.
 • Jsou elastičtější, což je užitečné u některých typů výroby, např. u obepínání nábytku.
Nevýhody
 • Jedná se o velice neekologickou metodu zpracování kůže.
 • Není to nijak náročně a často se produkují relativně „amatérsky“ v obrovských objemech.
 • Tato kůže nevydrží tak dlouho a často popraská jen po pár měsících užívání výrobku.
 • Chromem činěná kůže často zapáchá po chemikáliích.
 • Při doteku s lidskou kůží může vyvolat alergickou reakci.
 • Kůže takto vyčiněná nepůsobí tolik přírodně.
 • Nevytváří se na ni nádherná patina, která dodává s přibývajícím věkem krásu koženým výrobkům.

Činění v tříslovinách

Tato metoda činění kůží patří k jedním z nejstarších a nejvíce tradičním způsobům zpracování kůže. Trvá podstatně déle, obvykle jeden měsíc, ale může trvat i tři měsíce a u některých kůží až rok. Tento typ zpracování využívá tzv. taninů, které se přirozeně vyskytují v kůře a listech mnoha rostlin. Taniny se vážou na kolagen proteinů v kůži a obalují ho, což způsobuje, že se stávají méně rozpustnými ve vodě a více odolnými proti bakteriálnímu napadení. Nejčastěji se používá kůra z dubu, bolehlavu, mangovníku, břízy, modřínu, borovice a extraktů z kaštanového dřeva a dalších rostlin (listy a větvičky). Nejprve jsou kůže vystavovány slabšímu roztoku a postupně silnějšímu. Detailní složení roztoku je v průběhu činění kůží neustále sledováno a stalo se hlavním know-how a konkurenční výhodou tradičních koželužen. Jeho složení má vliv na výsledné vlastnosti kůže, jako je např. barva, vůně, hustota, ohebnost a pevnost. Kůže je po vyčinění obvykle plná odstínů přírodní hnědé.

Výhody
 • Je užito pouze přírodních látek, tudíž je to ekologicky šetrná metoda zpracování kůže.
 • Metoda činění kůže v tříslovinách je jedna z nejstarších metod a konkrétní postup je často předáván z generace na generaci a nikdy není dosaženo úplně identických výsledků, každá kůže je tedy originálem a unikátem.
 • Kůže činěné v taninech s přibývajícím věkem získávají na kráse. Vytváří se na nich totiž nádherná patina.
 • Barvy, které takto činěné kůže vytváří, působí naprosto přírodně a přirozeně.
 • Kůže je činěná čistě v přírodních látkách a díky tomu má svou charakteristickou úžasnou vůni.
Nevýhody:
 • Jedná se o proces, který je jak časově, tak i na dovednosti velice náročný, což se ve výsledku odráží i na ceně finálního produktu.
 • Kůže činěná v tříslovinách nereaguje dobře s vodou a můžou po ní zbýt skvrny.
 • Přímé teplo může způsobit, že kůže se stáhne a popraská.

 

Photography: Wikipedia