La Praga

5 základních pravidel péče o kůži

Kůže je přírodní materiál, který je porézní, dýchá a tudíž do sebe dokáže nasáknout okolní látky a nečistoty, zejména pak vlhkost, pot, mastnotu a samozřejmě prach.
Dojde-li k jejímu promočení, stává se ještě více náchylnou k poškození a deformaci. Pokud příliš rychle uschne, může se stát, že ztvrdne a popraská, což vede k jejímu zničení.
Vzpomínáte si, jak Vám v obchodě říkali, že boty jsou z kůže, a proto určitě povolí? Měli pravdu, kůže je pevný a pružný materiál, ale je-li vystavena dlouhodobému tlaku, tak dochází k jejímu nenávratnému povolení a deformaci.

Kůže jsou v závislosti na jejich užití denně vystavovány vysokému zatížení, mezi které patří různé přírodní vlivy: sluneční svit, teplo, mráz, vítr, déšť, slaný pot, prach aj. Dále tu máme mechanické vlivy: tlak z nadměrného zatížení (nebo utažení), nepřirozené pokrčení, odření atd.

Správným užíváním a ochranou lze výše zmíněné problémy eliminovat nebo alespoň minimalizovat jejich nežádoucí dopady na Vaše kožené produkty. Sepsali jsme pro Vás 5 základních pravidel, které považujeme za nejdůležitější.

Pravidlo 1
Koženým výrobkům vždy zabraňte styku s vodou. Pokud dojde k jejich namočení, nikdy je nesušte zprudka pomocí přímého tepelného zdroje, jako fén či topení – došlo by k ztvrdnutí a následnému popraskání kůže (pokud byste se dostali i do této situace, je potřeba kůži důkladně promastit). Je důležité odstranit jakýkoliv zůstatek vody (setřít zbylé kapky vody) a poté nechat výrobek pozvolna vyschnout při pokojové teplotě. Rovněž uveďte výrobek do původního tvaru, aby si po vyschnutí kůže zachovala daný vzhled.

Pravidlo 2
Pokud se Vám zdá, že kůže začíná v nějakých místech vysychat, je třeba jí namazat. Kůže mívají různé úpravy, které mění její složení a vlastnosti, proto je potřeba na jejich péči použít vždy výrobek k tomu určený. Nikdy nepoužívejte krémy na obuv na galanterní výrobky, tyto krémy jsou uzpůsobeny na jiný typ kůže a mohly by jemnou kůži vaší peněženky či kabelky poškodit. Doporučujeme se zeptat hned u prodejce, jak se o výrobek starat.

Pravidlo 3
Pokud dojde k lehkému zašpinění kůže, použijte k jejímu očištění pouze navlhčený hadřík a kůži poté vytřete do sucha. Nepoužívejte na čištění kůže běžná mýdla a saponáty, mají jiné chemické vlastnosti a mohly by kůži poškodit. Dojde-li k rozsáhlejšímu znečištění, či poškození, doporučujeme předat výrobek do rukou odborníka.

Pravidlo 4
Deformace kůže – kůže je přizpůsobivý materiál, který při působení tlaku povolí, ale do původního tvaru už se nazpět nevrátí, což se hodí v případě bot, kdy Vás tlačí v nějakém bodě a po chvilce nošení se přizpůsobí Vašemu chodidlu. Bohužel u jiných výrobků to už není tolik žádoucí, budete-li přecpávat svou peněženku, budete ji moci po čase začít používat namísto kabelky. Tato vlastnost kůže se dokonce zrychluje dojde-li k jejímu namočení. Proto nikdy nepřetěžujte výrobky z kůže.

Pravidlo 5
Uskladňování kožených výrobků – jak bylo zmíněno hned na začátku, kůže je přírodní porézní materiál, který potřebuje dýchat. Proto se vyvarujte jejímu uskladnění v igelitu, mohlo by pak dojít k rozvoji plísní. Stačí se ujistit, že povrch kůže má přístup ke vzduchu.

To jsou z naší strany asi ty nejdůležitější zásady, které je potřeba dodržovat. Pokud máte nějakou další radu, jak se o kůži starat, velice rádi si ji vyslechneme.

Share this article

Comments are closed.